Кожне релігійне свято в Україні має особливу історію, незмінні звичаї і традиції. Стосується це й Старого нового року або свята Маланки. Через реформу церковного календаря його дата змістилася. Тепер святкуємо в ніч з 31 грудня на 1 січня, а не з 13 на 14 січня, як це було ще два роки тому. Та від цього колорит "Маланки", цікава історія свята, а також звичка дівчат ворожити на долю та судженого нікуди не зникли. Що ж це за свято, як у "староноворічну" ніч дізнатися своє майбутнє розповідаємо далі!
День преподобної Меланії тісно пов'язаний зі ще однією датою — Днем святого Василя, який відзначають наступного дня. Обидва свята мають народну назву "Маланки і Василя", коріння яких сягають язичництва. Нерідко їх вважають одним святом. Ця думка хибна, але тісний зв’язок, який змушує так думати, між ними все-таки є. Власне історія свята Маланки і Василя в різних джерелах має деякі відмінності, тому нижче поділимося найбільш поширеним переказом.
За легендою, богиня кохання Лади і бог всеєдиної гармонії Ладо мали донечку Миланку (те ж, що Маланка, Меланія). Одного дня, коли батько дівчини був на полюванні, її викрав лихий змій і закрив у підземному царстві. Звільнив Миланку такий собі богатир Безпальчик-Васильчик. Вони покохали один одного й невдовзі побралися. Ось саме тому в давнину наші предки у новорічну ніч вшановували Маланку (символ місяця), а власне на Новий рік відзначали День Василя (символ сонця).
Із приходом християнства свято нікуди не зникло, а лише видозмінилося. Воно досі поєднує в собі деякі риси язичництва, але вже доповнене християнськими звичаями. Найбільш поширений приклад, який підкреслює цю тезу — вертеп. Традиція переодягання у тварин з'явилася саме в язичництві, а колядки та щедрівки стали невід'ємною частиною свята вже у період християнства.
Ворожіння для дівчат на Маланки мають особливу силу. Кажуть, саме цей день енергетично найкраще підходить для проведення своєрідних ритуалів на кохання і майбутнє. За легендою, у свято Маланки нечисть крала з неба місяць, щоб надворі було темно, і бродила вулицями. Саме тому ті, хто вірив у містику, знали, ніч на 1 січня — найсприятливіший час, щоб отримати відповіді на всі важливі питання.
Ми не рекомендуємо використовувати складні й небезпечні магічні обряди, а також сприймати результати ворожіння як істину в останній інстанції. Нижче розповімо кілька простих і поширених способів гадання на судженого на Маланки для дівчат, щоб добре провести час у колі друзів чи близьких.
Ворожіння на книзі. Дівчина бере улюблену художню книгу, вголос проговорює заповітне бажання або питання, на яке хоче отримати відповідь. Після цього навмання відкриває сторінку і вказує пальцем на будь-який рядок — це і буде відповіддю на загадане.
Гадання на гілочках з віника і воді. Його дівчині варто проводити наодинці перед сном. Знадобиться глибока тарілка з водою, кілька гілочок від віника — їх слід помістити у воду. Після цього дівчина вголос промовляє "Суджений-ряджений, переведи через місток" і лягає спати. Якщо на ранок бодай одна гілочка прилипне до країв ємності, невдовзі панянка вийде заміж.
Ворожіння на здійснення бажань. Перед сном, ввечері 31 грудня, дівчина бере 10 папірців і на кожному з них пише бажання, здійснення якого їй би хотілося найбільше. Після цього папірці панянка поміщає під подушку і лягає спати. Зранку, як тільки прокинеться, навмання виймає папірець — що випало, те і здійсниться цьогоріч.
Гадання на воску. Такий варіант практикується дуже часто, бо можна побачити навіть першу літеру імені судженого. Ножем дівчата відрізають невеликий шматок воску зі свічки, кладуть його у столову ложку та нагрівають над цією ж свічкою. Крім того, слід узяти глибоку ємність з водою, в яку потім виливають нагрітий віск. Побачене кожна дівчина трактує по-своєму, бо варіацій чимало. Головне під час процесу чітко поставити питання, тоді і відповідь зрозумієте краще.
Ворожіння на банку з крупою. Доволі цікавий спосіб дізнатися відповідь на своє питання. Ще й підходить для компанії. Отже, панянки беруть банку (кожній по одній) та будь-яку не надто дрібну крупу (втомитеся рахувати, якщо візьмете манку чи кукурудзяну кашу) — ми рекомендуємо рис або гречку. Учасники насипають трохи крупи у банку, проговорюють питання, відповідь має бути "так" або "ні", а тоді лівою рукою виймають жменю крупи і рахують кількість зерен. Парне число означає "так", а непарне, відповідно, "ні".
Гадання на кольорових паличках. Дівчатам потрібно три палички різних кольорів: червона, синя, біла. Кожна з учасниць витягує їх тричі. Перший раз визначають, наскільки багатим буде майбутній чоловік (червона — багатій, біла — середній достаток, синя — бідняк). Вдруге тягнуть, щоб дізнатися про зовнішність судженого (червона — красень, біла — стандартна зовнішність, синя — непривабливий), а втретє — дізнатися як чоловік любитиме дівчину (червона — палко і довго, біла — будуть ревнощі, синя — може зраджувати).
Ворожіння з крупами, водою і яйцем. Рис, гречку, манку, пшоно і перловку насипають в тарілки і розставляють по колу. Додатково ставлять ще ємність з водою, а тоді починають ворожити. Крутячи яйце, дівчата по черзі визначають, що чекає їх у цьому році. Якщо яйце покотиться або повернеться до гречки — суджений багатієм буде, до пшона — дівчину чекає чоловік блондин, випав рис — залицятиметься одружений, перловка — майбутній коханий за професією військовий. Вода означає, що панянка цьогоріч багато подорожуватиме. Яйце крутиться на місці? Заміж дівчина поки не вийде.
Ще кілька нюансів правильного ворожіння — створення сприятливої атмосфери без сварок і негативу, а також відповідне вбрання. Вимкніть світло, запаліть свічки, увімкніть гірлянди. Щодо одягу, то гадання на Маланки дівчатам радимо проводити у вишитих сукнях або вишитих сорочках. У такий спосіб можна максимально точно відтворити атмосферу свята минулого.
Цікаві ворожіння на Маланки і Василя ви вже знаєте, тому легко можете скористатися ними, сидячи навіть у великій компанії. Якщо поки не маєте вбрання з національним орнаментом, але плануєте покупку, щоб провести у ньому зимові свята, то радимо завітати на сайт магазину "Галичанка". У нас ви можете купити вишиванки жіночі, чоловічі та дитячі на всі випадки життя за доступним прайсом. Щасливих зимових свят!
More articles
За традицією, сніп на Святвечір ставиться на стіл як атрибут єднання поколінь і запорука успіху на наступний рік. Це символізує дух предків, які, за віруваннями, приходять на Святвечір, щоб поблагословити родину. Цей сніп з колосків, також відомий як різдвяний дідух, є важливою частиною народних обрядів. Дідух — це символ, що уособлює давні традиції нашої держави та пов'язаний з циклом природних явищ і сільськогосподарськими ритуалами. Святковий оберіг - сніп із пшениці, жита, вівса чи іншого зерна, який символізує достаток, родинний добробут і зв’язок з предками. Дідух на Різдво займає особливе місце в нашому побуті, адже його ставлять на почесному місці в оселі на час святкових днів. Це не просто святковий декор, а й живий символ національної пам’яті нашого народу.
Свято Миколая в інтернет-магазині «Галичанка»!
Тільки з11.11.24 по 6.12.24 кожна третя* річ у вашому чеку – абсолютно безкоштовно! (*найдешевша позиція у чеку).
Opening hours of branded stores during Christmas and New Year