Кожне релігійне свято в Україні має особливу історію, незмінні звичаї і традиції. Стосується це й Старого нового року або свята Маланки. Через реформу церковного календаря його дата змістилася. Тепер святкуємо в ніч з 31 грудня на 1 січня, а не з 13 на 14 січня, як це було ще два роки тому. Та від цього колорит "Маланки", цікава історія свята, а також звичка дівчат ворожити на долю та судженого нікуди не зникли. Що ж це за свято, як у "староноворічну" ніч дізнатися своє майбутнє розповідаємо далі!
День преподобної Меланії тісно пов'язаний зі ще однією датою — Днем святого Василя, який відзначають наступного дня. Обидва свята мають народну назву "Маланки і Василя", коріння яких сягають язичництва. Нерідко їх вважають одним святом. Ця думка хибна, але тісний зв’язок, який змушує так думати, між ними все-таки є. Власне історія свята Маланки і Василя в різних джерелах має деякі відмінності, тому нижче поділимося найбільш поширеним переказом.
За легендою, богиня кохання Лади і бог всеєдиної гармонії Ладо мали донечку Миланку (те ж, що Маланка, Меланія). Одного дня, коли батько дівчини був на полюванні, її викрав лихий змій і закрив у підземному царстві. Звільнив Миланку такий собі богатир Безпальчик-Васильчик. Вони покохали один одного й невдовзі побралися. Ось саме тому в давнину наші предки у новорічну ніч вшановували Маланку (символ місяця), а власне на Новий рік відзначали День Василя (символ сонця).
Із приходом християнства свято нікуди не зникло, а лише видозмінилося. Воно досі поєднує в собі деякі риси язичництва, але вже доповнене християнськими звичаями. Найбільш поширений приклад, який підкреслює цю тезу — вертеп. Традиція переодягання у тварин з'явилася саме в язичництві, а колядки та щедрівки стали невід'ємною частиною свята вже у період християнства.
Ворожіння для дівчат на Маланки мають особливу силу. Кажуть, саме цей день енергетично найкраще підходить для проведення своєрідних ритуалів на кохання і майбутнє. За легендою, у свято Маланки нечисть крала з неба місяць, щоб надворі було темно, і бродила вулицями. Саме тому ті, хто вірив у містику, знали, ніч на 1 січня — найсприятливіший час, щоб отримати відповіді на всі важливі питання.
Ми не рекомендуємо використовувати складні й небезпечні магічні обряди, а також сприймати результати ворожіння як істину в останній інстанції. Нижче розповімо кілька простих і поширених способів гадання на судженого на Маланки для дівчат, щоб добре провести час у колі друзів чи близьких.
Ворожіння на книзі. Дівчина бере улюблену художню книгу, вголос проговорює заповітне бажання або питання, на яке хоче отримати відповідь. Після цього навмання відкриває сторінку і вказує пальцем на будь-який рядок — це і буде відповіддю на загадане.
Гадання на гілочках з віника і воді. Його дівчині варто проводити наодинці перед сном. Знадобиться глибока тарілка з водою, кілька гілочок від віника — їх слід помістити у воду. Після цього дівчина вголос промовляє "Суджений-ряджений, переведи через місток" і лягає спати. Якщо на ранок бодай одна гілочка прилипне до країв ємності, невдовзі панянка вийде заміж.
Ворожіння на здійснення бажань. Перед сном, ввечері 31 грудня, дівчина бере 10 папірців і на кожному з них пише бажання, здійснення якого їй би хотілося найбільше. Після цього папірці панянка поміщає під подушку і лягає спати. Зранку, як тільки прокинеться, навмання виймає папірець — що випало, те і здійсниться цьогоріч.
Гадання на воску. Такий варіант практикується дуже часто, бо можна побачити навіть першу літеру імені судженого. Ножем дівчата відрізають невеликий шматок воску зі свічки, кладуть його у столову ложку та нагрівають над цією ж свічкою. Крім того, слід узяти глибоку ємність з водою, в яку потім виливають нагрітий віск. Побачене кожна дівчина трактує по-своєму, бо варіацій чимало. Головне під час процесу чітко поставити питання, тоді і відповідь зрозумієте краще.
Ворожіння на банку з крупою. Доволі цікавий спосіб дізнатися відповідь на своє питання. Ще й підходить для компанії. Отже, панянки беруть банку (кожній по одній) та будь-яку не надто дрібну крупу (втомитеся рахувати, якщо візьмете манку чи кукурудзяну кашу) — ми рекомендуємо рис або гречку. Учасники насипають трохи крупи у банку, проговорюють питання, відповідь має бути "так" або "ні", а тоді лівою рукою виймають жменю крупи і рахують кількість зерен. Парне число означає "так", а непарне, відповідно, "ні".
Гадання на кольорових паличках. Дівчатам потрібно три палички різних кольорів: червона, синя, біла. Кожна з учасниць витягує їх тричі. Перший раз визначають, наскільки багатим буде майбутній чоловік (червона — багатій, біла — середній достаток, синя — бідняк). Вдруге тягнуть, щоб дізнатися про зовнішність судженого (червона — красень, біла — стандартна зовнішність, синя — непривабливий), а втретє — дізнатися як чоловік любитиме дівчину (червона — палко і довго, біла — будуть ревнощі, синя — може зраджувати).
Ворожіння з крупами, водою і яйцем. Рис, гречку, манку, пшоно і перловку насипають в тарілки і розставляють по колу. Додатково ставлять ще ємність з водою, а тоді починають ворожити. Крутячи яйце, дівчата по черзі визначають, що чекає їх у цьому році. Якщо яйце покотиться або повернеться до гречки — суджений багатієм буде, до пшона — дівчину чекає чоловік блондин, випав рис — залицятиметься одружений, перловка — майбутній коханий за професією військовий. Вода означає, що панянка цьогоріч багато подорожуватиме. Яйце крутиться на місці? Заміж дівчина поки не вийде.
Ще кілька нюансів правильного ворожіння — створення сприятливої атмосфери без сварок і негативу, а також відповідне вбрання. Вимкніть світло, запаліть свічки, увімкніть гірлянди. Щодо одягу, то гадання на Маланки дівчатам радимо проводити у вишитих сукнях або вишитих сорочках. У такий спосіб можна максимально точно відтворити атмосферу свята минулого.
Цікаві ворожіння на Маланки і Василя ви вже знаєте, тому легко можете скористатися ними, сидячи навіть у великій компанії. Якщо поки не маєте вбрання з національним орнаментом, але плануєте покупку, щоб провести у ньому зимові свята, то радимо завітати на сайт магазину "Галичанка". У нас ви можете купити вишиванки жіночі, чоловічі та дитячі на всі випадки життя за доступним прайсом. Щасливих зимових свят!
More articles
Свято Миколая в інтернет-магазині «Галичанка»!
Тільки з11.11.24 по 6.12.24 кожна третя* річ у вашому чеку – абсолютно безкоштовно! (*найдешевша позиція у чеку).
Як ворожити на Андрія 2024? Цікаві варіанти ворожіння для дівчат
В Україні здавна існувало чимало цікавих свят. Більшість з них відзначаємо й дотепер. Наприклад, Свято Св. Андрія, який за новим календарем зараз припадає на 30 листопада. Кажуть, що цього дня молоді дівчата, за допомогою низки ворожінь, можуть дізнатися власну долю, зокрема й побачити майбутнього чоловіка. Наразі тенденція до подібного дозвілля менш поширена і не сприймається серйозно, але іноді задля розваги гадання на Андрія дівчатами все ж практикуються.
З чим НЕ варто носити вишиванку — модні табу
Українці обожнюють свій одяг з національним орнаментом! Це дуже помітно з того, наскільки незамінними в нашому гардеробі стали вишиванки. Дедалі більше громадян обирають подібне вбрання для повсякденного носіння, бо створити образ з вишитою сорочкою чи футболкою насправді не складає жодних труднощів. Ми вже неодноразово підтверджували це й у наших матеріалах, демонструючи те, що одяг з вишивкою чудово комбінується практично з усім. Ключовим тут є слово "практично", бо маємо винятки. Сьогодні покажемо, яких образів з вишиванкою слід уникати.
Opening hours of branded stores