Скатертина з візерунками – окраса будь-якого столу. Вона чудово вписується в інтер’єр, додаючи йому затишку й тепла, навіює приємні спогади з родинними посиденьками, які часто відбувалися в дитинстві. Подібні асоціації виникають через те, що тепер вишиту скатертину на стіл практично не стелять. Ну й дарма! Оселя може стати дуже колоритною, якщо використати цей атрибут як прикрасу різдвяного, великоднього святкового столу. А, може, взагалі зробити скатертину обов’язковим елементом дизайну помешкання? Ми вміємо робити це правильно! І вас навчимо. Читайте далі.
Почнемо з історії. Скатертини почали виготовляти ще у Стародавньому Єгипті. Тонкі, зроблені з натурального полотна й оздоблені квітами. Тоді вони слугували суто окрасою столу, але водночас означали хороше фінансове становище людини. Як постійний елемент декору, скатертини стали використовувати лише в період Класицизму. Традиційні білі варіанти, які зʼявилися в той час, мають попит і досі.
Українські вишиті скатертини з’явилися тоді, коли й перший національний орнамент – у період Трипільської культури. Тодішня вишивка була досить оригінальною й дуже відрізнялася від сучасної – ромби, зигзаги, хвилясті лінії, кола.
Значно більшу увагу вишитим скатертинам приділяли наші предки кілька століть тому. По-перше, вони сідали лише за застелений стіл, а по-друге – вважали скатертини з орнаментом своєрідним оберегом, який приносить достаток. Старовинні вироби були зроблені з домотканого полотна, а оздоблені гладдю, хрестиком.
Візерунки на скатертинах відрізнялися, залежно від регіону України. Наприклад, львівʼянки вишивали прості геометричні фігури, з тандему яких виходив цікавий складний орнамент, а в Київській області був поширений рослинний орнамент (грона винограду, листя, хміль), різні незвичайні фігури.
З дня появи вишитих скатертин і до сьогодні минуло вже багато років. Тепер вироби з національним орнаментом мають ширший асортимент. До дорогих ручних візерунків додаються ще й бюджетні машинні, а самі види вишивки стають більш сучасними та універсальними. Бавовна, льон, суміш натуральних чи штучних волокон, яскраві або непофарбовані волокна, гладь чи хрестик – видів безліч і купують їх теж охоче!
Речі з українською символікою мають попит не лише серед українців. Особливо, коли мова йде про круті домашні аксесуари, як-от вишиті лляні скатертини. Наразі ці вироби дуже недооцінені через надто ошатний зовнішній вигляд. Спробуємо вашу думку змінити, але перш ніж почати, хочемо розповісти вам про їх переваги:
Тепер про найцікавіше! Як ми радимо використовувати скатертину, вишиту хрестиком або гладдю в дизайні сучасного будинку, і куди вона категорично не підходить? Погнали.
Не хочете, аби стіл у вітальні щодня був застелений, проте вважаєте, що вишиті скатертини – маст хев у 2023 і додати колориту у свято хочеться? Цілком нормально мати вдома одну ошатну сучасну модель, яка використовується для особливих подій. Наприклад, Різдво чи Великдень, які ви зустрічаєте в колі сім’ї. У святкові дні така скатертина буде додавати старовинного і дуже приємного вайбу! Особливо класно це виглядатиме в тандемі з вишиванками, які всі члени сім’ї одягнуть для святкування, а також з тематичними декораціями (Великдень – крашанки, пасхальні кролики, вербні гілочки, надвечір’я Різдва – дідух, старовинний глиняний посуд). Використання скатертини кілька разів у рік збільшить терміни її експлуатації. Візерунок підбирайте під колір інтер’єру.
До цього варіанту насправді вдаються одиниці, хоча деякі стилі інтер’єру передбачають гармонійне інтегрування в них вишитих скатертин. Далеко не всім подобається використовувати елементи української ідентичності в дизайні будинку постійно. Ну і, звісно, в деяких супер сучасних варіаціях інтер’єру (лофт, арт-деко, функціоналізм) постійно застелені столи виглядають негарно. Хіба в короткостроковій перспективі. Яким дизайнам підійде скатертина з українською вишивкою на кожен день? Кантрі, кітч, шеббі-шик, ф’южн, а також класицизм й мінімалізм (тут головне без фанатизму) – ідеальні варіанти! Якщо у вас житло в одному з цих стилів, то сміливо пробуйте. Вишиті скатертини можна купити і для маленького столика. Повірте, виглядає вона неймовірно!
Можливо, у вас є бажання зробити дачу, приватний дім, квартиру в українському стилі, але з адаптацією під нинішні реалії? Зараз цю ідею втілюють в реальність чимало людей. А, може, ви вже зробили це і залишилося лише додати аксесуарів? Вишита скатертина – ідеальний варіант! Колір, розмір, форму підбирайте, залежно від особливостей інтер’єру будинку й дизайну самого стола.
Цей задум теж використовується доволі часто, бо робиться все значно швидше, ніж в будинку. Та й виглядає сучасно. Маєте альтанку і хочете додати в неї аксесуарів? Вишита скатертина – вдалий вибір! Вимірюємо розміри стола, а колір підбираємо будь-який! Усе, що хочеться. Деревʼяній альтанці підійдуть усі тони. Особливо придивіться до білого полотна й червоно-чорного орнаменту. Що стосується типу вишивки, то беріть вишиті скатертини хрестиком. Більш ретельно в цьому випадку варто підбирати аксесуари. Вони повинні підходити по кольору до скатертини.
Аксесуари з національним орнаментом – те, що завжди нагадуватиме про щасливе дитинство. Дозвольте собі бодай іноді відчувати приємну ностальгію за тим часом. Купити вишиту скатертину можна на сайті магазину «Галичанка». Заходьте, дивіться асортимент, звіряйте розміри й підбирайте те, що подобається. В наявності сині, червоні, зелені, коричневі кольори. Ласкаво просимо!
More articles
За традицією, сніп на Святвечір ставиться на стіл як атрибут єднання поколінь і запорука успіху на наступний рік. Це символізує дух предків, які, за віруваннями, приходять на Святвечір, щоб поблагословити родину. Цей сніп з колосків, також відомий як різдвяний дідух, є важливою частиною народних обрядів. Дідух — це символ, що уособлює давні традиції нашої держави та пов'язаний з циклом природних явищ і сільськогосподарськими ритуалами. Святковий оберіг - сніп із пшениці, жита, вівса чи іншого зерна, який символізує достаток, родинний добробут і зв’язок з предками. Дідух на Різдво займає особливе місце в нашому побуті, адже його ставлять на почесному місці в оселі на час святкових днів. Це не просто святковий декор, а й живий символ національної пам’яті нашого народу.
Свято Маланки: історія, цікаві ворожіння для дівчат у ніч на Василя
Кожне релігійне свято в Україні має особливу історію, незмінні звичаї і традиції. Стосується це й Старого нового року або свята Маланки. Через реформу церковного календаря його дата змістилася. Тепер святкуємо в ніч з 31 грудня на 1 січня, а не з 13 на 14 січня, як це було ще два роки тому. Та від цього колорит "Маланки", цікава історія свята, а також звичка дівчат ворожити на долю та судженого нікуди не зникли. Що ж це за свято, як у "староноворічну" ніч дізнатися своє майбутнє розповідаємо далі!
Opening hours of branded stores during Christmas and New Year